Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć przy zakupie papugi?

Posiadanie papugi to przede wszystkim obowiązek.

Jeśli przyszły właściciel myśli, że kupi ptaka za 25 złotych i to będzie jedyny wydatek to niestety, ale jest w dużym błędzie. Ceny tych zwierząt są przeróżne w zależności od gatunku, ale należy pamiętać, że oprócz kosztów związanych z samym nabyciem papugi trzeba liczyć się z wydatkami na specjalistyczną karmę, ściółkę, klatkę, zabawki oraz inne akcesoria a w przypadku zachorowania również na lekarza weterynarii.

Kwota jaką trzeba zapłacić za ptaka jest uzależniona od jego gatunku.

Najdroższe są amazonki, potrafią one kosztować nawet cztery tysiące złotych! Zaraz za nimi na drugim miejscu plasuje się żako, za które trzeba zapłacić minimum dwa tysiące. Najtańszymi oraz najbardziej powszechnymi ptakami w Polskich domach są nimfy oraz papużki nierozłączki. Ich koszt to nie więcej niż 150 złotych. Jak widać na pytanie ile kosztują papugi odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna a poza tym każdy gatunek ma inne wymagania bytowe. Im większa papuga tym bardziej wymaga specjalistycznej karmy oraz większej przestrzeni.

Każdy kto marzy o posiadaniu skrzydlatego przyjaciela musi liczyć się ze sporymi wydatkami co miesiąc.

W związku z tym wybór papugi powinien być naprawdę mocno przemyślany. Nie mówiąc już o tym, że część z tych zwierząt żyje długo na przykład żako może dożyć sędziwych sześćdziesięciu lat! Decyzja o zakupie jest więc zobowiązaniem na długie lata a im zwierzak starszy tym pojawia się więcej problemów zdrowotnych. Natomiast wizyty u lekarzy weterynarii specjalizujących się w leczeniu ptaków również nie należą do najtańszych. Dlatego nie powinno kupować się papugi pod wpływem emocji czy też dla dziecka z okazji świąt lub urodzin. Cała rodzina powinna zastanowić się czy podoła opiece nad tak wymagającym zwierzęciem. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości to lepiej zrezygnujcie z pomysłu zakupu ptaka, ponieważ oddawanie go gdy się już przyzwyczai do miejsca oraz ludzi będzie dla niego sporym stresem i może kosztować go życie.

 

Możesz również polubić…