Nadwaga u psa – jak z nią walczyć i jak zapobiegać na przyszłość?
Otyły pies nie jest psem szczęśliwym i „dobrze karmionym”, a pozbawionym energii, męczliwym, narażonym na poważne schorzenia, które realnie zagrażają jego zdrowiu i życiu. Nadwaga i otyłość u psów stanowią obecnie jeden z poważniejszych i coraz bardziej pogłębiających się problemów. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Jak doprowadzić psa do prawidłowej masy ciała i co zrobić, aby nadprogramowe kilogramy nie wróciły? Koniecznie sprawdź!
Dlaczego pies tyje?
Przyczyn nadwagi i otyłości u psów jest wiele. Problem może być spowodowany np. zaburzeniami i chorobami, ale – niestety – najczęściej za nadprogramowe kilogramy psa odpowiadają jego opiekunowie. Zauważywszy nadwagę czworonoga, nie należy zwlekać z podjęciem działań. Warto od razu udać się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia poważnych chorób, takich jak m.in. cukrzyca i niedoczynność tarczycy, lub podjęcia leczenia w przypadku ich stwierdzenia. Jeżeli pies nie cierpi na żadną z tych dolegliwości, należy szukać innych przyczyn. A należą do nich zazwyczaj: przekarmianie psa (zbyt duże dawki, serwowanie tłustych resztek ze stołu, dokarmianie między posiłkami), niewłaściwa karma (niskiej jakości, zbyt energetyczna w stosunku do trybu życia psa i zapotrzebowania na energię), brak ruchu (spędzanie większości dnia w domu, krótkie spacery).
Pies ma nadwagę – co dalej?
Odchudzanie psa nie jest skomplikowane, ale wymaga czasu i regularności postępowania. Należy podjąć kilka działań jednocześnie. Bardzo istotną kwestią jest zmiana karmy na wersję o niskiej zawartości tłuszczu i kalorii. Doskonale sprawdzają się karmy mokre, np. karmy SPECIFIC™, które z powodu wysokiej zawartości wody są mniej kaloryczne niż karmy suche. Innymi słowy, pies może zjeść znacznie więcej karmy, aby dostarczyć do organizmu tę samą liczbę kalorii i składników odżywczych. Dzięki temu głód może zaspokoić nawet najbardziej kochający jedzenie czworonóg. Posiłki powinny być podzielone na kilka mniejszych porcji, a ich dawka musi być prawidłowo ustalona i bezwzględnie przestrzegana. W przypadku wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza lub/i dietetyka zwierzęcego.
Kolejną kwestią jest aktywność fizyczna. Pies otyły, który szybko się męczy i ma problemy z poruszaniem, nie wytrzyma morderczych, wielogodzinnych treningów. Należy postawić na umiarkowane, początkowo krótkotrwałe aktywności i zwiększać ich intensywność oraz czas trwania stopniowo. Najważniejsze jest to, aby ruch był regularny i urozmaicony, aby pies się nie nudził i nie frustrował.
Jak utrzymać prawidłową wagę?
Kiedy pies osiągnie pożądaną masę ciała, należy ponownie zmienić karmę z karmy „odchudzającej” na taką, która będzie odpowiadać jego aktualnym potrzebom. Najlepiej zrobić to w konsultacji ze specjalistą. Jeśli pies jest łakomy, warto dzielić dzienną porcję jedzenia na kilka mniejszych. Część pokarmu przeznaczonego do miski można podać w formie nagrody podczas szkolenia. Obowiązuje bezwzględny zakaz dokarmiania psa pomiędzy posiłkami oraz serwowania mu resztek i innych pokarmów poza tymi przeznaczonymi dla niego. Trzeba utrzymać regularną aktywność fizyczną, dzięki której pies pozostanie w dobrej kondycji i nie będzie miał szans ponownie przybrać na wadze.
Najnowsze komentarze