Karma dla szczeniąt małych ras

Szczeniaki wymagają szczególnej uwagi i troski. Od tego, jaką opieką zostaną otoczone od pierwszych chwil życia, w dużej mierze zależy ich dalszy rozwój, zachowanie i zdrowie w dorosłości. Dowiedz się, jak prawidłowo zajmować się szczenięciem i jaką dietę wdrożyć po odsadzeniu od matki, aby były zdrowymi, szczęśliwymi czworonogami w przyszłości!

Opieka nad szczeniakiem od pierwszych chwil życia

Jeżeli matka szczeniąt zajmuje się nimi w prawidłowy sposób, nie trzeba mocno ingerować w ich rozwój, a nawet nie powinno się tego robić. Dobra psia mama świetnie poradzi sobie z utrzymaniem czystości malucha, z karmieniem go i pierwszymi naukami dotyczącymi m.in. tego, jak się poprawnie komunikować i zachowywać w stosunku do innych psów. Nadmierna ingerencja człowieka mogłaby wywołać stres u matki i zapoczątkować szereg niekorzystnych dla maluchów zdarzeń. Niemniej konieczna jest wnikliwa, choć dyskretna obserwacja matki i szczeniąt. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy w zachowaniu czy wyglądzie, im szybciej zostaną one skonsultowane ze specjalistą, czym większa jest szansa na rozwiązanie ewentualnego problemu.

Około 5-6 tygodnia życia szczeniąt mogą one zacząć jeść karmę, początkowo miękką (może to być sucha karma lekko podlana wodą). Karmy dla młodych psów cechują się innym składem niż karmy dla psów dorosłych, dlatego tak istotne jest, aby szczeniak otrzymywał pokarm dostosowany do swoich potrzeb. Cechą karm dla szczeniąt jest m.in. to, że są one wysokoenergetyczne. Psy rosną bardzo szybko, dlatego potrzebują solidnej dawki energii do rozwoju. Ponadto powinny cechować się zwiększoną zawartością białka, witamin i minerałów, które zapewnią prawidłowy wzrost kości i zębów. Ważne jest także to, aby karma była wolna od sztucznych barwników i dodatków smakowych oraz cechowała się niewielkim rozmiarem, jak np. karmy SPECIFIC™. Warto od samego początku zadbać o właściwą dietę, gdyż w dużej mierze to ona przyczynia się do dobrego zdrowia i samopoczucia psa.

O czym jeszcze pamiętać?

Podawanie właściwej karmy to nie jedyne zadanie świadomego, odpowiedzialnego opiekuna. Równie istotna jest regularna kontrola zdrowia malucha. Konieczne jest sprawdzanie stanu oczu, uszu, łap i pyszczka m.in. pod kątem pasożytów, zmian skórnych i urazów. Szczeniak nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej odporności, dlatego należy otoczyć go szczególną opieką i reagować natychmiast w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Konieczne jest wykonanie wszystkich obowiązkowych szczepień. Pierwsze z nich rozpoczynają się już w 6 tygodniu życia psa (przeciw groźnej parwowirozie i nosówce). Kolejne muszą być wykonane w odstępach kilkutygodniowych. Jeśli maluch jest podatny na infekcje, zapytaj lekarza o szczepienia dodatkowe, nieobowiązkowe, które mogą jeszcze lepiej ochronić go przed zachorowaniem na najczęściej występujące choroby. Porozmawiaj również o cyklu odrobaczania, zależnym od wieku i zachowania pupila.

Możesz również polubić…