Jak wykorzystywana jest kukurydza gnieciona w żywieniu zwierząt?
Ziarno kukurydzy jest wykorzystywane do kiszenia w różnej postaci. Całe ziarno służy do produkcji spirytusu, a kukurydza gnieciona jest przygotowywana dla bydła, a śrutowane dla trzody chlewnej. W przypadku paszy odpowiednie przygotowanie ziarna gwarantuje lepsze zużycie przez zwierzęta oraz ułatwia kiszenie.
Jakie korzyści zapewnia gniecenie kukurydzy przed zakiszaniem?
Gniecenie ziarna przed zakiszaniem jest odpowiednim sposobem na przygotowanie kukurydzy dla krów mlecznych, gdyż pozwala zachować konieczną strukturę paszy. Zwykle w dużych gospodarstwach stosowany jest gniotownik do zboża, aby wilgotne ziarno kukurydzy odpowiednio zgnieść i spakować do rękawa foliowego. Jest to sposób na oszczędzenie pieniędzy i czasu w porównaniu do tradycyjnego suszenia ziarna. Konserwowanie wilgotnego ziarna kukurydzy poprzez zakiszanie jest tańsze dla gospodarstw.
Gniecione ziarno kukurydzy poddane zakiszaniu ma dobry wpływ na strawność skrobi w żwaczu oraz jelicie cienkim oraz ogranicza trawienie skrobi w jelicie grubym. Kiszonka z wilgotnego ziarna kukurydzy wyróżnia się wyższą wartością energetyczną w porównaniu do ziarna wysuszonego. Kukurydza gnieciona ułatwia zakiszanie, gdyż eliminuje kłopot z powietrzem pomiędzy ziarnami (sprzyja pojawieniu się pleśni). Ogólnie kukurydza jest chętnie wybieraną paszą z powodu zdolności uzupełnienia niedoborów energii u krów wysokowydajnych. Gnieciona kukurydza to wysoka zawartość skrobi i właściwości dietetyczne gniecionego ziarna oraz niski koszt produkcji. Kiszone ziarno kukurydzy stanowi źródło dwóch skrobi (jedna ulega rozkładowi w żwaczu i służy do syntezy białka mikrobiologicznego, a druga dostaje się przez przedżołądki do jelita cienkiego).
Kiszona kukurydza chroni przed pojawieniem się ketozy i kwasicy żwacza i zapewnia najlepszy bilans między energią ze skrobi i tłuszczu z włóknem surowym. Kukurydza gnieciona jest wolniej rozkładana w żwaczu, dzięki czemu część skrobi dostaje się do jelita cienkiego, gdzie zostaje strawiona. Ten proces zapewnia lepsze wykorzystanie energii przez zwierzęta. Odpowiednie rozdrobnienie ziarna gwarantuje dostęp do zawartej w nim skrobi. Gniecione ziarno kukurydzy to wartościowa pasza pod względem zawartości energii przede wszystkim dla wysokowydajnych krów mlecznych. Stosowanie tego rodzaju paszy zapobiega chorobom metabolicznym oraz ujemnemu bilansowi energetycznemu. Kukurydza na poziomie od 40 nawet do 80% może być podawana w paszy dla kur, które charakteryzują się szybką przemianą materii. Gniecione ziarno kukurydzy to źródło substancji odżywczych w łatwo przyswajalnej formie. Może być podawane większości zwierząt hodowlanych i jest przysmakiem dla ptactwa. Suche gniecione ziarno kukurydzy jest przeznaczone dla krów mlecznych w okresie laktacji, trzody chlewnej, bydła opasowego czy drobiu. Zbyt małe rozdrobnienie ziarna może prowadzić do zbyt dużego udziału niestrawionego ziarna w kale.
Najnowsze komentarze